Aktualności

Pomerania Cantat – Słupsk 3-4 czerwca 2023

W dniach 3-4 czerwca 2023 roku chór „Apasjonata” wziął udział w Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat, którego VI edycja tym razem odbyła się w Słupsku. Chórzyści znakomicie zaprezentowali się podczas zmagań konkursowych, dzięki czemu „Apasjonata” wygrała zmagania w kategorii chórów senioralnych, otrzymując jednocześnie „Srebrny Dyplom”.

Wspólny wyjazd był oczywiście również okazją do wspólnego biesiadowania, spacerów po Usteckiej promenadzie i plaży, posmakowania świeżej ryby „prosto z kutra: 😉 i wielu innych aktywności i rozrywek, z których słynie ten nadmorski kurort. Przed powrotem do Wrocławia udało nam się odbyć spacer z przewodnikiem po Słupsku, podczas którego mieliśmy okazję poznać historię miasta, jego najciekawsze zakamarki i nawet odwiedzić gabinet Pani Prezydent Słupska.

 

Jubileusz UTW – 26 maja 2023

Doskonale pamiętamy pierwszy poważny, publiczny występ „Apasjonaty” z okazji 5 lecie istnienia UTW w UE w Wrocławiu. Trudno uwierzyć, że miało to miejsce 10 lat temu, a nasz Uniwersytet świętuje już 15-lecie działalności! 26 maja 2023, w CKU, w obecności JM Rektora UE we Wrocławiu prof. zw. dr hab. Andrzeja Kalety odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego podsumowano 15 lat działalności UTW, nie zapominając o szczególnych osiągnięciach naszego chóru, który z powodzeniem reprezentował nasz UTW, oraz całe dolnośląskie środowisko senioralne, w czasie wydarzeń muzycznych organizowanych w całej Polsce. Nasz chór miał ogromny zaszczyt rozpocząć imprezę, wykonując tradycyjne Gaudeamus igitur, oraz hymn UTW w UE we Wrocławiu.

Hej kolęda, kolęda – 15 stycznia 2023, Wrocławski Klub Anima

Dzięki uprzejmości dyrekcji Wrocławskiego Domu Kultury Anima, chór „Apasjonata” mógł po raz kolejny zaprezentować się na scenie klubu na wrocławskim Kozanowie. Jak zawsze dopisała publiczność, a chórzyści zaprezentowali piękny, wzruszający i profesjonalnie przygotowany program kolędowy, na który złożyły się występy chóru i popisy solistów. Nie obyło się bez bisu, w ramach którego Mieczysław Nitschke zaśpiewał piosenkę pod tytułem „Aniołek najładniejszy”.

Zachęcamy do posłuchania tego występu:

Koncert Kolędowy – 16 grudnia 2022, Uniwersytet Ekonomiczny, Wrocław

W ramach ostatniego tegorocznego wykładu dla studentów UTW w UE we Wrocławiu, chór „Apasjonata” zaprezentował koncert kolędowy, podczas którego pojawiły się utwory zarówno na chór a capella, z towarzyszeniem instrumentu, jak również piosenki o tematyce związanej ze świętami wykonane przez solistów, duety i tercet. W programie znalazło się wiele nowych utworów – mieliśmy też na scenie debiuty. Koncert bardzo podobał się słuchaczom. Cieszymy się, że udało nam się wprowadzić publiczność w nastrój nadchodzących świąt i pięknie zakończyć muzycznie bardzo dla nas udany rok 2022.

Póki Polska żyje w nas – 4,11 i 12 listopada 2022, Wrocław

Listopad to tradycyjnie w naszym „chóralnym” cyklu rocznym czas śpiewania pieśni związanych ze świętem odzyskania niepodległości. W tym roku „Apasjonata” wystąpiła trzykrotnie z programem „Póki Polska żyje w nas”: dla słuchaczy UTW w UE we Wrocławiu, w Złotnickim Centrum Spotkań i w siedzibie Fundacji „Przyjazny dom”. Każdy koncertów był inny i wyjątkowy w swoim rodzaju. Wszystkie łączyły jednak emocje, które przeżywali zarówno wykonawcy, jak i publiczność, która praktycznie do ostatniego miejsca zapełniła widownie podczas wszystkich 3 koncertów. W tym roku na program słowno-muzyczny „Póki Polska żyje w nas” złożyło się 6 wierszy i 15 utworów muzycznych opracowanych na chór a capella, z akompaniamentem fortepianu, a także solowe występy solistów chóru.

Wrocław Miastem Muzyki – 15 października 2022, Wrocław

15 października 2022 „Apasjonata” wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Wrocław Miastem Muzyki”. Konkursowy występ w Sali Czerwonej NMF był jednym z najlepszych w naszej historii, a jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Agnieszki Franków-Żelazny doceniło naszą prezentację przyznając chórowi Złoty Dyplom w kategorii chórów senioralnych. Nasz chór otrzymał też nagrodę specjalną za kulturę wykonania ufundowaną przez dr hab. Dawida Bera.

Cracovia Cantans – 16-19 czerwca 2022, Kraków 

Zwieńczeniem roku akademickiego 2021/2022 był udział naszego chóru w Festiwalu Cracovia Cantans. Oprócz występu konkursowego, „Apasjonata” miała zaszczyt wystąpić na koncercie galowym w Filharmonii Krakowskiej w towarzystwie znakomitych chórów z Polski, Czech, Niemiec, Szwecji czy Bułgarii. Z Krakowa wracamy z mnóstwem pięknych wspomnień i brązowym dyplomem:)

 

Pomalujmy świat słowem, pędzlem i nutami – 3 czerwca 2022, UE we Wrocławiu 

3 czerwca 2022 roku, w ramach cyklicznego wykładu dla słuchaczy UTW na UE we Wrocławiu, nasz chór zaprezentował program złożony z utworów a capella. W drugiej części koncert członkowie chóru zaprezentowali najpiękniejsze polskie duety. W programie pojawiły się takie „hity” jak choćby „Z tobą chcę oglądać świat”, „Chwytaj dzień”, „Opowiadaj mi tak” czy „W żółtych płomieniach liści” i wiele innych. Koncert był okazją do świętowania 10-lecia istnienia Sekcji Haiku, która jest prawdziwą dumą i wizytówką naszego UTW.

Rozśpiewane Betlejem – 22 stycznia 2022, Wrocławski Klub Anima 

Kilkanaście dni po występie w ramach wykładu dla słuchaczy UTW, mieliśmy po raz kolejny przyjemność wystąpić we Wrocławskim Klubie Anima. Tym razem zaprezentowaliśmy koncert „zimowy”, pt. „Rozśpiewane Betlejem”. Koncert składał się z II części i podobnie jak na Uniwersytecie Ekonomicznym, również w Animie zaprezentował się najpierw chór w utworze a capella, a potem soliści w utworach z akompaniatorem. Jak zawsze koncert na takiej scenie, z oświetleniem i profesjonalnym nagłośnieniem wypadł znakomicie i dostarczył dużo radości zgromadzonej publiczności.

 

Koncert Kolędowy – 14 stycznia 2022, UTW w UE 

14 stycznia 2022 – koncert kolędowy UTW 2022 rok zaczęliśmy już w połowie stycznia, prezentując słuchaczom UTW prawie godzinny koncert złożony z utworów mnie lub bardziej związanych ze świętami Bożego Narodzenia i w ogóle z okresem zimowym. Koncert rozpoczęliśmy od złożenia gratulacji współpracującej z UTW Małgorzacie Garbacz, która otrzymała zaszczytny tytuł Dziennikarza Roku 2021 od Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej Dolny Śląsk. Po zakończeniu części oficjalne koncert rozpoczęła „Apasjonata”, która wykonała 6 utworów a capella a zakończyła występ pięknym utworem, z repertuaru Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”. W drugiej części koncertu wystąpili soliści chóru, którzy z akompaniamentem pianina wykonywali znane i lubiane utwory solowe o tematyce zimowo-bożonarodzeniowej. Koncert zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem kolęd, do którego słuchacza UTW przyłączyli się bardzo chętnie. Koncert bardzo podobał się publiczności, która domagała się bisów.

Koncert w katedrze we Wrocławiu – 17 grudnia 2021

W ramach piątkowego wykładu UTW gościliśmy we Wrocławskiej katedrze, gdzie Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, profesor Piotr Oszczanowski, wygłosił niezwykle ciekawy wykład na temat nowego ołtarza. Po wykładzie „Apasjonata” dała piękny koncert pieśni sakralnych, które w tych niezwykłych okolicznościach zabrzmiały szczególnie dostojnie. Było to dla nas szczególne doświadczenie, gdyż w katedrze śpiewaliśmy po raz pierwszy.

Mijają pory roku – 4 i 5 grudnia 2021, Wrocławski Klub ANIMA i Dom Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej

Na początku grudnia dwukrotnie zaprezentowaliśmy koncert zatytułowany „Mijają pory roku”. Na koncert złożyły się wiersze Stefanii Bronowickiej i Alfreda Kampy, a także wiersze haiku napisane przez słuchaczy UTW w UE we Wrocławiu. Nie zabrakło również utworów muzycznych – soliści chóru Apasjonata, z towarzyszeniem akompaniatora, zaprezentowali aż 14 pięknych piosenek nawiązujących do tytułu koncertu. „Mijają pory roku” były wyjątkowym wydarzeniem zarówno dla nas wykonawców, jak i dla licznie zgromadzonej publiczności, która praktycznie do ostatniego miejsca wypełniła obie sale i nagrodziła wykonawców owacją. Warto nadmienić, że podczas koncertu w Środzie Śląskiej, który był jednocześnie koncertem mikołajkowym, wystąpił także chór „Apasjonata”, który wykonał kilka kolęd a capella.

Póki Polska żyje w nas – 5 i 13 listopada 2021, UTW w UE i Dom Kultury ANIMA

103 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była dla Apasjonaty pretekstem do zaprezentowania programu złożonego z najbardziej znanych i wzruszających pieśni i wierszy o tematyce związanej z tym wydarzeniem. 5 listopada 2021 roku wystąpiliśmy na rodzimej uczelni przed słuchaczami UTW i zaproszonymi gośćmi uczelni. 13 listopada zaśpiewaliśmy natomiast w Domu Kultury ANIMA, który dysponuje profesjonalną sceną z nagłośnieniem i oświetleniem. Oba koncerty wypadły znakomicie, a licznie zgromadzona publiczność nie kryła entuzjazmu, domagając się bisów:)

Wrocław Miastem Muzyki – 15 października 2021, Wrocław

Ogólnopolski Konkurs Chóralny „Wrocław Miastem Muzyki” to nowe wydarzenia na polskiej mapie festiwali i konkursów chóralnych. Bardzo ciekawa inicjatywa, w ramach której organizatorzy oprócz konkursu chóralnego zaproponowali również konkurs dla młodych dyrygentów i konferencję naukową dotyczącą chóralistyki. W samym konkursie wystąpiło 16 chórów z całej polski, wśród których „Apasjonata”, która w kategorii chórów senioralnych otrzymała srebrny dyplom. W pięknej i znakomicie brzmiącej Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP zaprezentowaliśmy się znakomicie wykonując 4 utwory: Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Signore delle cime, Je le vouse dirai i Jesienne róże. Z wielką radością przyjęliśmy to wyróżnienie przyznane przez profesjonalne jury pracujące pod przewodnictwem prof. Agnieszki Franków-Żelazny. Dopełnieniem dnia był wieczorny koncert towarzyszący w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Elżbiety.

Inauguracja Roku Akademickiego 2021-2022, 15 października 2021, UTW Wrocław

Tegoroczna inauguracja Roku Akademickiego odbyła się w wyjątkowych okolicznościach, w sali CKU i w obecności JM Rektora UE prof. zw. dr hab. Andrzeja Kalety, który wygłosił niezwykle interesujący wykład inauguracyjny. Chór Apasjonata jak zawsze zadbał o oprawę muzyczną uroczystości, a w części nieoficjalnej zaprezentował kilkanaście utworów a capella oraz z towarzyszeniem fortepianu. Występ zakończyliśmy żywiołową piosenką „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, która poderwała z miejsc słuchaczy.

Sudeckie Dni Muzyki Chóralnej – 9 października 2021, Tłumaczów

Występ w kameralnym kościele w Tłumaczowie był dla „Apasjonaty” pierwszym po niemal 2 letniej przerwie związanej z pandemią. Spotkanie z innymi zespołami w ramach Sudeckich Dni Muzyki Chóralnej było niezwykle sympatyczne, a organizatorzy wspaniali zadbali, żebyśmy w gościnnym Tłumaczowie czuli się bardzo dobrze. Sam występ udany, w czym na pewno pomogła znakomita akustyka w kościele. Szczególnym momentem było wspólne wykonanie przez wszystkie chóry Stabat Mater z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

 

IV Przegląd Kolęd i Pastorałek” – 25 stycznia 2020, Złoty Stok

W przepięknym i cudownie „brzmiącym” kościele w Złotym Stoku zaśpiewaliśmy 4 kolędy w ramach IV Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Pomimo dość trudnych warunków, chór zaśpiewał wspaniale. Jury przyznało „Apasjonacie” II miejsce (na 13 występujących zespołów), wyżej oceniając jedynie bardzo dobry chór Lutnia z Kłodzka. Ze Złotego Stoku wróciliśmy w doskonałych humorach:)

„Rozśpiewane Betlejem” – 23 stycznia 2020, Klub Muzyki i Literatury

Pięknie rozpoczęliśmy nowy rok:) We Wrocławskim Klubie Muzyki i Literatury zaprezentowali się soliści i Zespół Kameralny Chóru Apasjonata. Ponad godzinny program, na który – oprócz znanych kolęd i pastorałek – złożyły się również utwory mniej znane (ale równie piękne) bardzo podobał się publiczności, która do ostatniego miejsca wypełniła KMiL. Bisom nie było końca. Warto podkreślić, że na scenie zadebiutował Zespół Kameralny naszego chóru, który w 12 osobowym składzie wykonał 4 kolędy a capella.

Koncert Kolędowy – 13 grudnia 2019, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Rok 2019 zakończyliśmy koncertem kolędowym dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Oprócz tradycyjnych kolęd w opracowaniu na chór a capella, podczas koncertu zaprezentowaliśmy także utwory z towarzyszeniem fortepianu, w wykonaniu chóru i solistów. Koncert wzbogaciły piękne recytacje wierszy autorstwa naszych chórzystów – Stefanii Bronowickiej i Alfreda Kampy.

Koncert Jubileuszowy z okazji 10 lecia działalności artystycznej chóru Apasjonata – 22 listopada 2019, Sala Koncertowa Akademii Muzycznej we Wrocławiu

Galowy koncert z okazji 10 lecia działalności artystycznej naszego zespołu był absolutnie wydarzeniem sezonu jeśli nie dziesięciolecia. Koncert był niezwykle udany nie tylko od strony artystycznej ale i organizacyjnej. Na widowni zasiadło niemal 300 osób, a wśród nich władze Uniwersytetu Ekonomicznej z JM Rektorem Andrzejem Kaletą na czele, oraz przyjaciele naszego chóru a także rodziny i znajomi chórzystów. Koncert zaszczycili również profesorowie wrocławskiej Akademii Muzycznej a także Prezes Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr pan Andrzej Drozdowicz. Program koncertu okazał się być świetnie skonstruowany, dzięki czemu ponad 2 godziny, które widzowie spędzili razem z nami wcale się nie dłużyły. W dużej mierze była to zasługa wspaniale prowadzącej koncert pani Małgorzaty Garbacz oraz naszych znakomitych gości specjalnych: Wiktorii Szczepańskiej (flet), Patrycji Mamroł (fortepian) i Karoliny Szumskiej (wokal), których profesjonalne i błyskotliwe występy zachwyciły publiczność. Ale również nasz chór zaśpiewał znakomicie. Wykonaliśmy w sumie 15 utworów w 3 blokach tematycznych: a capella, pieśni patriotyczne z fortepianem, oraz utwory znane i lubiane z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Zachęcamy do obejrzenia materiałów video z naszego piątkowego koncertu jubileuszowego:

1. Guantanamera

2. Hallelujah

3. Serduszko puka w rytmie cza-cza

4. Zacznij żyć (Heal the world)

5. Świat nie jest taki zły

6. Jędrusiowa dola

7. Póki Polska żyje w nas

8. Serce w plecaku

9. Dziś do ciebie przyjść nie mogę

 

Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniorów – Szczecin 12 października 2019

Drugi weekend października nasz chór zdecydował się spędzić w Szczecinie, biorąc udział w V Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów. To był bardzo intensywnie spędzony czas. Pomimo dość napiętego programu festiwalu, znaleźliśmy udało nam się odwiedzić szczecińską filharmonię, gdzie mieliśmy okazję podziwiać występ tutejszej orkiestry symfonicznej pod batutą Anny Duczmal. Natomiast w dniu wyjazdu, wraz z panią przewodnik, zwiedziliśmy najciekawsze miejsca Szczecina, kończąc wycieczką przedpołudniową kawą serwowaną na tarasie widokowym umiejscowionym na 22 piętrze najwyższego budynku w Szczecinie. Same zmagania były dla nas bardzo udane. Wśród 12 chórów biorących udział w konkursie nasz zespół otrzymał II nagrodę i – co nas szczególnie ucieszyło – nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu a capella. Oprócz zmagań konkursowych mieliśmy okazję wystąpić również w szczecińskim Muzeum Narodowym.

Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 UTW w UE – 4 października 2019

Jak co roku Chór Apasjonata wziął udział w uroczystości inaugurującej rok akademicki na naszej uczelni. Na początku zabrzmiały dostojne dźwięki Gaude Mater Polonia, a po wykładzie inauguracyjnym wygłoszonym przez Profesora Jana Miodka, chór zaprezentował krótki program artystyczny, na który złożyły się utwory a capella. Uroczystość zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem wraz ze słuchaczami hymnu naszego UTW „Radość III Wieku”.

V Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat” – 15-16 czerwca 2019

Kulminacyjnym punktem  i swego rodzaju podsumowaniem każdego roku akademickiego jest udział chóru „Apasjonata” w dużym, renomowanym festiwalu lub konkursie chóralnym. Tym razem zdecydowaliśmy się wziąć udział w V Bałtyckim Konkursie Chórów „Pomerania Cantat”, który organizowany jest naprzemiennie w Słupsku i Koszalinie. Tym razem chóry z całej Polski gościł Koszalin, a my mieliśmy okazję zaśpiewać dwukrotnie: w sobotę 15 czerwca 2019 podczas koncertu festiwalowego w Szkole Muzycznej im. Grażyny Bacewicz, oraz w niedzielę 16 czerwca 2019 podczas przesłuchań konkursowych w Filharmonii Koszalińskiej. Oba występy były bardzo udane, również dlatego, że obie sale, w których występowaliśmy panowały znakomite warunki akustyczne (obie też były pięknie i funkcjonalnie zaprojektowane pod względem architektonicznym). Zdobyliśmy srebrny dyplom i drugie miejsce wśród 8 chórów senioralnych, które wzięły udział w konkursie. Bardzo się cieszymy, że nasza praca i coraz lepsze śpiewanie doceniają nie tylko słuchacze, ale też wybitni profesorowie Akademii Muzycznych, którzy oceniali występy konkursowe. Oczywiście taki wyjazd, to także – a może przede wszystkim – możliwość wspólnego spędzania czasu i integracji zespołu. Nasza „baza” w Mielnie i znakomita pogoda, pozwoliły nam przeżyć wspólnie piękne, niezapomniane chwile. Po 5 dniach muzykowania i relaksu, wracaliśmy do domu w dobrych humorach i pełni zapału do dalszej pracy.

Muzyczne impresje – koncert dla słuchaczy UTW – 31 maja 2019

W ramach wykładu podsumowującego rok akademicki 2018/2019 na UTW w UE, nasz chór zaprezentował bogaty, ponad 40 minutowy program, na który złożyły się utwory z różnych epok i o różnym charakterze.

Festiwal Chóralny w Akademii Muzycznej we Wrocławiu – 27 marca 2019

Zaproszenie naszego chóru do udziału w Festiwalu Chóralnym zorganizowanym w ramach obchodów 70-lecia istnienia Akademii Muzycznej we Wrocławiu, był dla nas wielką nobilitację, ale i dużym wyzwaniem. W festiwalu wzięły udział znakomite wrocławskie chóru pod batutą najlepszych dyrygentów. Byliśmy zaszczyceni mogąc w takim towarzystwie reprezentować środowisko senioralne i nasz Uniwersytet III Wieku. Wspaniała atmosfera festiwalowa i doskonałe warunki panujące w sali koncertowej Akademii Muzycznej sprawiła, że wznieśliśmy się na absolutne wyżyny naszych możliwości. Chórzyści śpiewali wspaniale, a publiczność nagrodziła nas długą i gorącą owacją.

Dzień Kobiet w Polskim Radiu – 9 marca 2019

Tegoroczny Miedzynarodowy Dzień Kobiet uczciliśmy pięknym występem w sali koncertowej Polskiego Radia we Wrocławiu. Koncert był okazją do zaprezentowania 20 minutowego programu, a wśród wybranych na tę okazję utworów znalazły się aż 3 premiery: „Kum i kuma” Stanisława Moniuszki, „Chodźcie tu” renesansowy utwór skomponowany przez francuskiego kompozytora Pierre Certon`a i nostalgiczne „Jesienne różne”. Występ był bardzo udany – szczególnie dobrze zaprezentowaliśmy się w nowych utworach, a „Jesienne róże” i „Hallelujah” skruszyły serca słuchaczy. Zapraszamy do posłuchania nagrania utworu „Oj nasi jadą” – nagranie również pochodzi z koncertu w Polskim Radio.

 

Koncert „Radosne kolędowanie” w Auli Leopoldina – 19 stycznia 2019

Nasz pierwszy koncert w nowym 2019 roku był wydarzeniem szczególnym. „Apasjonata” wystąpiła w przepięknej Auli Leopoldina wśród chórów z Polski i zagranicy, podczas corocznego koncertu pt. „Radosne kolędowanie”. Szczególna ranga i atmosfera koncertu oraz wypełniona do ostatniego miejsca aula, sprawiły, że daliśmy z siebie wszystko i zaśpiewaliśmy najpiękniej jak potrafimy. To był naprawdę wyjątkowo dobry występ, po którym pozostaną same dobre wspomnienia.

Koncerty Kolędowe – 14 i 15 grudnia 2018

Bardzo udany dla nas rok 2018 zakończyliśmy dwoma koncertami kolędowymi w UTW na Uniwersytecie Ekonomicznym, oraz Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. W programach obu niemal godzinnych koncertów znalazły się zarówno tradycyjne kolędy wykonywane a capella oraz z towarzyszeniem fortepianu, jak również mniej znane utwory o tematyce Bożonarodzeniowej a także autorskie wiersze naszych chórzystów. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania ze słuchaczami.

Koncert Pieśni Patriotycznych w Polskim Radio – 11 listopada 2018

Kulminacją świętowania 100 rocznicy odzyskania niepodległości był uroczysty koncert chórów senioralnych w Polskim Radiu. „Apasjonata” zaprezentowała prawie pół godzinny program pieśni i wierszy o tematyce niepodległościowej. Sprzyjające warunki akustyczne w sali Polskiego Radia, bardzo dobre przygotowanie zespołu, mobilizacja i emocje, które nam towarzyszyły, sprawiły że występ był wyjątkowo udany i bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, która wypełniła salę koncertową do ostatniego miejsca.

Posłuchaj nagrań:

 1. Serce w plecaku – Mieczysław Nitschke i chór Apasjonata

2. Jędrusiowa dola – Kazimierz Kudryński i chór Apasjonata

XX Festiwal Pieśni Patriotycznych w Żarowie – 10 i 11 listopada 2018

Po rocznej nieobecności „Apasjonata” ponownie zawitała do Żarowa, żeby wziąć udział w jubileuszowym XX Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Podczas dudniowych konkursowych zmagań wykonaliśmy 2 utwory: „Jędrusiową dolę” (w której partię solową wykonał Kazimierz Kudryński) i „Póki Polska żyje w nas” – efektowną i wzruszającą jednocześnie kompozycję Włodzimierza Korcza. Jury doceniło nasz występ przyznając „Apasjonacie” pierwsze wyróżnienie, które plasowało nas tuż za chórem, który otrzymał w tym roku Grand Prix.

„Zaśpiewaj dla Niepodległej” – 10 listopada 2018

Chór „Apasjonata” wziął udział w zorganizowanym przez Radio Wrocław projekcie „Zaśpiewaj dla Niepodległej”. W przededniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wrocławskie chóry, pod dyrekcję dyrektora NMF Andrzeja Kosendiaka, zaśpiewały wspólnie pieśni patriotyczne. Koncert odbył się pl. Wolności.

„Póki Polska żyje w nas” – świętujemy 100 rocznicę odzyskania niepodległości – 26 października, 13 i 24 listopada 2018

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasz chór przygotował specjalny program słowno-muzyczny. W tym roku podczas naszych koncertów pojawił się specjalny gość – Elżbieta Kołodziejczyk. Wrocławska poetka i kompozytorka nie tylko zaprezentowała publiczności swoistą lekcję historii, ale też wspaniale wykonała skomponowaną przez siebie piosenkę „Stąd twój ród”. Program „Póki Polska żyje w nas” (taki tytuł nosi też finałowa piosenka) zaprezentowaliśmy trzykrotnie: na naszym UTW, w Domu Kultury na Nowym Dworze i w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej. Wszystkie koncerty zgromadziły komplet publiczności i wywołały wśród słuchaczy ogromne wzruszenie.

Inauguracja Roku Akademickiego na UTW na Papieskim Wydziale Teologicznym – 20 października 2018

Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie Roku Akademickiego UTW na PWT bez udziału „Apasjonaty”. Już po raz 3 wystąpiliśmy w auli PWT, prezentując słuchaczom zaprzyjaźnionego UTW zupełnie nowy program. Podczas koncertu wykonaliśmy m.in. renesansową pieśń sakralną „Witaj Gwiazdo Morska” i absolutny „hit” ostatniego roku – czyli Hallelujah z tekstem naszego chórzysty Alfreda Kampy. Tradycyjnie już po inauguracji nie zabrakło kawy, herbaty i pysznego ciasta przygotowanego przez słuchaczy UTW na PWT.

Inauguracja Roku Akademickiego na UTW w UE – 12 października 2018

Jak co roku inauguracja roku na naszym macierzystym UTW odbyła się przy udziale chóru Apasjonata. Uroczystość rozpoczęliśmy tradycyjnym Gaude Mater, a po niezwykle interesującym wykładzie inauguracyjnym prof. Zuzanny Goluch pt. „Dieta seniora”, zaprezentowaliśmy 3 utwory: Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Oj nasi jadą i Hallelujah – kończąc całość uroczystości hymnem UTW w UE „Radość III Wieku”.

Inauguracja Roku Akademickiego na UTW w U. Medycznym – 5 października 2018

Na zaproszenie Samorządu UTW w UM „Apasjonata” wzięła udział w inauguracji Roku Akademickiego na tamtejszym UITW. Zostaliśmy wspaniale przyjęci i ugoszczeni, odwdzięczając się gospodarzom pięknie zaśpiewanym Gaude Mater Polonia i króciutkim programem artystycznym.

Jubileusz 70 lecia Dolnośląskiego Oddziału PZChiO – Lubań Śląski, 6 października 2018

Delegacja naszego chóru wzięła udział w uroczystej gali z okazji 70 rocznicy powstania Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Podczas koncertu, który odbył się w Lubańskim Domu Kultury „Apasjonata” otrzymała z rąk Prezesa PZChiO pamiątkowy dyplom i medal.

    

VIII Wrocławski Przegląd Amatorskich Chórów Senioralnych, 24 września 2018, 5 października 2018.

Rok Akademicki 2018/2019 „Apasjonata” zaczęła od „wysokiego C”. Jury po przesłuchaniu 19 chórów senioralnych, które we Wrocławskim Teatrze Capitol prezentowały swoje programy w ramach Dni Seniora i VIII Wrocławskiego Przeglądu Amatorskich Chórów Senioralnych, przyznało naszemu zespołowi I MIEJSCE. Co więcej, „Apasjonata” otrzymała również NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI. Trudno sobie wyobrazić lepsze rozpoczęcie Roku Akademickiego! Cieszymy się z bardzo dobrego występu i z faktu, że został on doceniony nie tylko przez profesjonalne jury, ale również przez licznie zgromadzoną w Capitolu publiczność. Uroczysta gala wręczenia nagród i koncert laureatów odbyły się 5 października we Wrocławskim kościele pw. św. Doroty.

VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra 27-30 czerwca 2018

Uwieńczeniem bardzo bogatego w wydarzenia artystyczne sezonu 2017/2018 było uczestnictwo „Apasjonaty” w Toruńskim festiwalu PER MUSICAM AD ASTRA. Udział w festiwalu był dla nas niezwykłą przygodą nie tylko muzyczną, ale i – co tu ukrywać – towarzyską. Wspaniałe występy festiwalowe renomowanych chórów z całej europy, przeplatały się z imprezami towarzyszącymi, podczas których udało nam się nawiązać doskonałe relacje z innymi chórami. Szczególnie cieszymy się, że kategoria chórów senioralnych – coraz częściej pojawiająca się na dużych festiwalach – była tym razem reprezentowana nie tylko przez Apasjonatę:) Podczas 4 dniowego pobytu wystąpiliśmy podczas przesłuchań konkursowych w pięknej i świetnie brzmiącej sali koncertowej Dworu Artusa, na koncercie festiwalowym w kościele w Rogowie oraz w amfiteatrze w Toruńskim Muzeum Etnograficznym. Przywieźliśmy z Torunia mnóstwo wspaniałych wspomnień, ale i konkret, w postaci SREBRNEGO DYPLOMU i najwyższej punktacji w kategorii chórów senioralnych.

Teatr Capitol – 26 maja 2018

26 maja 2018 „Apasjonata” wystąpiła we Wrocławskim Teatrze Capitol z 20 minutowym recitalem w ramach projektu „Scena na dywanie”. Przed głównym sobotnim spektaklem, dla gromadzącej się publiczności zaprezentowaliśmy urozmaicony program „The best of Apasjonata”:) Jak zwykle występ w Capitolu był bardzo udany, ze względu na ciekawe otoczenie i sprzyjającą akustykę.

Przegląd Pieśni Maryjnych pt. „Kłodzkie śpiewanie majowe” – Kłodzko, 19 maja 2018

W sobotę 19 maja 2018 roku chór „Apasjonata” po raz pierwszy wziął udział w VIII już „Kłodzkim Śpiewaniu Majowym” Byliśmy mile zaskoczeni świetną organizacją festiwalu, przyjazną atmosferą, wysokim i wyrównanym poziomem wszystkich występujących zespołów. Całość dopełniały przepiękne wnętrza i akustyka Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Występ na przeglądzie sprawił nam dużo radości, szczególnie że mieliśmy możliwość zaprezentować 2 nowe pieśni, przygotowane specjalnie na tę okazję: „Witaj gwiazdo morska” i „Gwiazdo morza”. Z przyjemnością wrócimy do Kłodzka w przyszłym roku.

Jubileusz 10 lecia Uniwersytetu III Wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu – 27 kwietnia 2018

Chór Apasjonata wziął udział w uroczystej gali z okazji obchodów jubileuszu 10 lecia naszego UTW. Oprócz tradycyjnie wykonywanych przy takich okazjach pieśni (Gaude Mater Polonia, Hymn UTW Radość III Wieku czy Plurimos Annos), w części artystycznej nasz chór zaśpiewał 5 utworów: Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Ave verum corpus, Oj nasi jadą oraz – pierwszy raz dla słuchaczy UTW – „Hallelujah” z tekstem naszego chórzysty Alfreda Kampy i słynną kompozycję Michaela Jacksona „Heal the World” (polski tytuł: „Zacznij żyć”).

Występ bardzo podobał się słuchaczom, władzom uczelni i zaproszonym gościom, którzy z okazji jubileuszu otrzymali też pamiątkową płytę „Apasjonaty”.

Występ podczas Przeglądu Zespołów Senioralnych „Bo radość jest w nas” – 20 marca 2018

20 marca 2018 roku w Domu Kultury „Piast” przy ulicy Rękodzielniczej we Wrocławiu odbył się kolejny organizowany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski przegląd twórczości zespołów senioralnych. Występ naszego chóru został bardzo ciepło przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność a ozdobą naszego programu było premierowe wykonanie kompozycji Wolfganga Amadeusza Mozarta „Ave verum corpus”.

Wyróżnienie JM Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego – 8 marca 2018

W uznaniu dorobku artystycznego chóru „Apasjonata”, w dniu 08-03-2018 roku podczas Święta Uczelni, JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu prof. zw. dr. hab. Andrzej Kaleta uhonorował dyrygenta chóru Bartosza Jugo wyróżnieniem za pracę na rzecz Uniwersytetu III Wieku. Wśród wyróżnionych znaleźli się również pełnomocnicy JM Rektora ds. UTW prof. Zofia Hasińska i dr Marek Urban.

 

Koncert Kolędowy w Kościele pw. Św. Jadwigi – 28 stycznia 2018

W gościnnym kościele pw. Św. Jadwigi w Leśnicy nasz chór zaprezentował prawie godzinny koncert kolęd. Bardzo dobre śpiewanie, świetna akustyka i przepiękny wystrój kościoła sprawiły, że nasz występ wypadł znakomicie i został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy, którzy szczelnie wypełnili leśnicki kościół. Apasjonata zaprezentowała tradycyjne kolędy a capella a także mniej lub bardziej znane piosenki nierozerwalnie związane z Bożym Narodzeniem. Nie zabrakło wierszy naszych poetów – Stefanii Bronowickiej i Alfreda Kampy. Publiczność podziękowała nam za koncert owacją na stojąco.

Koncert Kolędowy UTW Uniwersytet Ekonomiczny – 5 stycznia 2018

Coroczne koncerty kolęd w wykonaniu Apasjonaty na stałe zagościły w kalendarzu naszego UTW. W tym roku przygotowaliśmy specjalny program, na który złożyły się zupełnie nowe, niewykonywane przez nas utwory. Nasz chór zaśpiewał 8 kolęd a capella a także 5 utwórów związanych z tematyką świąteczną, z akompaniementem instrumentu. Podczas koncertu zaprezentowali się soliści: Kazimierz Kudryński (w kolędzie Gdy się Chrystus rodzi) i Ryszard Zamiara (w utworze Mario czy już wiesz). Muzykę przepięknie dopełniły wiersze napisane i recytowane przez autorów – Stefanię Bronowicką i Alfreda Kampę. Chór zakończył koncert piosenką „Przekażmy sobie znak pokoju”, w której partie solowe wykonali: Elwira Lasota, Maria Skonieczna, Mieczysław Nitschke, Kazimierz Kudryński i Ryszard Zamiara.

Wrocławskie Kolędowanie – 10 grudnia 2017

Projekt „Wrocławskie Kolędowanie” już na stałe wrósł w tradycję grudniowych spotkań kolędowych. Tym razem finałowy koncert  – będący podsumowaniem warsztatów muzycznych – odbył się w pięknej auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na Ostrowie Tumskim. Podczas koncertu „Apasjonata” wykonała 4 kolędy – w tym 2 zupełnie nowe: „Gore gwiazda Jezusowi” i „O Gwiazdo Betlejemska”

Koncert Pieśni Patriotycznych w Radkowie – 11 listopada 2017

Z wielu tegorocznych propozycji spędzenia naszego narodowego święta, „Apasjonata” skorzystała z zaproszenia Biblioteki Miejskiej w Radkowie. Wzięliśmy udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych, organizowanym w ramach projektu kulturalnego „Cztery Pory Roku”. W przepięknym i doskonałym pod względem akustycznym, kameralnym Kościele w Radkowie wykonaliśmy 2 utwory patriotyczne a capella i 8 utworów z towarzyszeniem pianina. Zaprezentowaliśmy się naprawdę doskonale a słuchacze, w wypełnionym po brzegi kościele, wspierali wykonawców wokalnie. Trzeba podkreślić wspaniałą i uroczystą atmosferę świątecznego koncertu. Nie zabrakło pocztów sztandarowych i orkiestry dętej, która odegrała nasz hymn państwowy. Organizatorzy koncertu – w szczególności pani Dyrektor Biblioteki – byli przemili i robili wszystko, żeby nasz chór czuł się w gościnnym Radkowie bardzo dobrze. Świetna organizacja, znakomita atmosfera, bardzo dobry występ – ten wyjazd będziemy wspominać szczególnie miło.

Witaj wolności aniele! – 10 listopada 2017

Tym razem z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości „Apasjonata” zaprezentowała swój program słowno-muzyczny „Witaj wolności aniele!” w nieco „odświeżonej” wersji. W programie – oprócz znanych i lubianych utworów – pojawiły się tym razem również zupełnie nowe lub w nowych aranżacjach. Program wykonaliśmy na naszej uczelni w ramach piątkowego wykładu. Jak zwykle nie zabrakło wzruszeń i podziękowań za pełny emocji występ.

Nagranie materiału w Polskim Radio – 29 października 2017

Niedziela 29 października 2017 roku była dla naszego zespołu dniem szczególnie intensywnej pracy. Tego dnia po raz pierwszy w naszej historii weszliśmy do studia Polskiego Radia we Wrocławiu, żeby nagrać materiał muzyczny. Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie i chyba nie wszyscy spodziewali się aż tak ciężkiej pracy. Po ponad 4 godzinach intensywnego śpiewania wyszliśmy ze studia bardzo zmęczeni, ale pełni nowych przeżyć i doświadczeń i – co najważniejsze – z naszymi pierwszymi nagraniami dokonanymi na profesjonalnym sprzęcie, pod okiem doświadczonego realizatora. Efekty naszej pracy będą sukcesywnie pojawiać się na naszej stronie internetowej.

Inauguracja Roku Akademickiego na UTW w Papieskim Wydziale Teologicznym – 21 października 2017

Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie władz UTW w Papieskim Wydziale Teologicznym do uświetnienia inauguracji Roku Akademickiego na ich uczelni. W pięknej Auli PWT zaprezentowaliśmy dłuższy program, na który złożyły się pieśni polskich i zagranicznych kompozytorów, w szczególności z nurtu muzyki sakralnej. Koncert był bardzo udany a przyjęcie – jak zwykle – ciepłe i życzliwe.

Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018 na UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym- 13 października 2017

Jak co roku „Apasjonata” wzięła udział w uroczystej inauguracji Roku Akademickiego na macierzystej uczelni. Oprócz tradycyjnie wykonywanych przy takich okazjach utworów (Gaude Mater, Gaudeamus, Hymn UTW), nasz zespół zaprezentował program artystyczny złożony z 7 utworów.

III Dolnośląskie Spotkania Chóralne – Świeradów Zdrój 2017 – 8 października 2017

8 października 2017 r. „Apasjonata”, na zaproszenie Zarządu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oddział Dolnośląski, wzięła udział w III Dolnośląskich Spotkaniach Chóralnych w Świeradowie Zdrój. Prawie 3 godzinny koncert na scenie Domu Zdrojowego wypełniła muzyka chóralna w wykonaniu 6 dolnośląskich chórów. Nasz występ został entuzjastycznie przyjęty. Słuchacze zwracali uwagę na wyjątkową kulturę śpiewania, zgranie zespołu i urozmaicony repertuar. W Świeradowie wykonaliśmy niemal 30 minutowy program, na który złożyło się 9 utworów. W pamięci pozostaną nam z pewnością słowa Prezesa Dolnośląskiego Oddziału PZChiO, który podsumowując występ „Apasjonaty” określił nas mianem „Perły w koronie” chórów-członków PZChiO.

Dzięki uprzejmości Górniczego Męskiego Chóru z Lubina, mamy przyjemność zaprezentować nagrania z III Jesiennych Spotkań Chóralnych zorganizowanych w październiku 2017 przez dolnośląski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Nagrania można odtworzyć klikając w tytuły utworów:

Za Niemen hen precz

Siyahamba

Wrocławskie Dni Seniora 2017 – 26 września 2017 i 1 października 2017, Kościół św. Doroty i Sala Cesarska w Hali Stulecia

Na przełomie września i października 2017 roku „Apasjonata” kontynuowała występu w ramach Wrocławskich Dni Seniora. W ciągu zaledwie kilku dni wystąpiliśmy w kościele pw. św. Doroty, Wacława i Stanisława we Wrocławiu, oraz w Sali Cesarskiej w Hali Stulecia. Oba występy były bardzo udane – choć zupełnie różne. Akustyka w pięknych wnętrzach kościoła wymagała od nas niezwykłej koncentracji, z kolei ponad 25 minutowy występ w Hali Stulecia dał nam – i słuchaczom – mnóstwo satysfakcji m.in ze względu na szczególne warunki akustyczne sali. W Sali Cesarskiej „Apasjonata” odebrała statuetkę Grand Prix przyznaną dla najlepszego chóru senioralnego z Dolnego Śląska biorącego udział w konkursie chórów senioralnych organizowanym w ramach Dni Seniora 2017:

Wrocławskie Dni Seniora 2017 – 21 września 2017, Teatr Capitol

Rok Akademicki 2017/2018 „Apasjonata” rozpoczęła z „wysokiego C”. Podczas corocznych zmagań chórów i zespołów muzycznych, organizowanych w ramach Wrocławskich Dni Seniora, nasz zespół otrzymał Grand Prix w kategorii chóry. To dla nas ogromne wyróżnienie i wielka radość. Podczas występów konkursowych we Wrocławskim Teatrze Capitol zaprezentowało się w sumie 18 chórów i zespołów z całego Dolnego Śląska. Występ „Apasjonaty” był bardzo udany i – co ważne – entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność.

 

52 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach – 18-23 czerwca 2017

Pod koniec czerwca 2017 roku nasz chór wziął udział w prestiżowym 52 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. Oba nasze konkursowe występy były niezwykle udane i znakomicie odebrane przez miejscową publiczność, która podczas każdego festiwalowego koncertu niezmiennie zapełniała całą salę Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Apasjonata wzięła również udział w konkursie Musica Sacra, gdzie w pięknym kościele pw. Św. Piotra Apostoła, słynącym ze wspaniałej akustyki, wykonaliśmy 3 utwory: Signore delle cime, Nieście chwałę i Somebody`s. Poniżej prezentujemy nagrania z konkursowego koncertu:

Signore delle cime:

 

Nieście chwałę mocarze

Somebody`s knocking

 

Tego samego dnia, wieczorem, podczas głównego koncertu festiwalowego, wykonaliśmy prawie 30 minutowy, urozmaicony program a capella. Oba festiwalowe występy były dla nas niezwykłym przeżyciem, wielkim wyzwaniem i prawdziwą nobilitacją. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy być częścią tak wspaniałego wydarzenia muzycznego – nie tylko będąc jednym z wykonawców – ale również biorąc udział we wszystkich festiwalowych koncertach, podczas których mieliśmy niepowtarzalną okazję posłuchać wielu świetnych chórów z Polski i zagranicy. Warto podkreślić, że wiele ciepłych słów i podziękowań otrzymaliśmy nie tylko od publiczności. Również Jury doceniło nasze występy przyznając nam w obu konkursowych kategoriach Brązowe Dyplomy.

Zakończenie roku akademickiego na UTW w Akademii Wychowania Fizycznego – 9 czerwca 2017

W piątek 9 czerwca 2017 r. Apasjonata miała zaszczyt uświetnić zakończenie roku akademickiego 2016/2017 na UTW w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W pięknej, reprezentacyjnej sali, zaprezentowaliśmy dłuższy program składający się z 10 utworów. Nasz występ został gorąco przyjęty przez słuchaczy i władze UTW w AWF i zakończył się bisem.

„Apasjonata” członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr – 2 marca 2017

Z ogromną radością informujemy, że decyzją z dnia 02-03-2017 r. „Apasjonata” została członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział Dolnośląski we Wrocławiu. Wierzymy, że przystąpienie do Związku otworzy przed nami nowe możliwości działania i pozwoli przeżyć kolejne niesamowite muzyczne przygody:)

Zchio

Koncert Kolędowy w Kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie – 22 stycznia 2017

Rok 2017 rozpoczęliśmy koncertem kolęd w Kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie. Koncert pod patronatem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze. Ksiądz Proboszcz, który był gospodarzem koncertu, zadbał nie tylko o piękną oprawę muzyczną zapraszając do udziału w koncercie oprócz „Apasjonaty” również Oławską Orkiestrę Dętą, miejscowy Chór Parafialny i świetny chór Lutnia z Kłodzka, ale także przygotował ciepłą strawę dla zmarzniętych chórzystów, częstując nas własnoręcznie lepionymi, pysznymi pierogami. Nasz zespół zaprezentował program złożony z tradycyjnych polskich kolęd ale – co warto podkreślić – specjalnie na tę okazję przygotował utwór „Przekażmy sobie znak pokoju”, w którym oprócz chóru zaprezentowali się soliści: Maria Skonieczna, Elwira Lasota, Ryszard Zamiara, Mieczysław Nitschke i Kazimierz Kudryński. Duet naszych chórzystek (Krystyna Kubicha i Bernardeta Czarnecka) zaśpiewał z akompaniamentem pianina przepiękną kolędę „Gdy śliczna Panna”.

 20170201_074316

„Apasjonata i goście” koncert kolędowy UTW – 16 grudnia 2016

Stałym elementem corocznych spotkań opłatkowych słuchaczy UTW w UE jest występ naszego chóru. Tym razem koncert miał formułę „wielopokoleniową”. Zaprosiliśmy do udziału niezwykle utalentowane dzieci z rodzin naszych słuchaczy. Dzieci – w wieku od 3,5 do 11 lat, dla większości których był to pierwszy występ przed tak dużą publicznością – zaprezentowały 2 kolędy: „Gdy się Chrystus rodzi” i „Tryumfy”. Dzieciom akompaniowała nasza chórzystka pani Barbara Mróz. Po występie małych „Gwiazdeczek” nadeszła pora na występ „Gwiazdy”. Karolina Szumska, studentka ostatniego roku wydziału wokalnego wrocławskiej Akademii Muzycznej (w klasie prof. dr hab. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej), zaśpiewała dla słuchaczy UTW cztery kolędy. Solistce przy instrumencie towarzyszył Bartosz Jugo. Piękne i pełne emocji wykonania pozostaną na długo w pamięci licznie zgromadzonej w sali CKU publiczności. Pani Karolinie serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia, a naszej chórzystce pani Małgosi Brokos – gratulujemy utalentowanej córki:)

koncert kolędowy 2016

Witaj Wolności Aniele! – 12 i 13 listopada 2016

Tradycyjnie już „Apasjonata” obchodziła Święto Niepodległości prezentując piękny i wzruszający program słowno-muzyczny „Witaj wolności aniele!”. Tym razem pieśni, piosenki i wiersze nawiązujące do tematu „wolności” zaprezentowaliśmy we Wrocławskich kościołach przy ulicy Kruczej i w Leśnicy – w kościele pw św. Jadwigi Śląskiej. Oba koncerty były bardzo udane, ale wyjątkowo miło wspominać będziemy przede wszystkim niedzielny występ w Leśnicy. Wspaniała, rodzinna atmosfera w kameralnym kościele i ciepłe przyjęcie ze strony ks. Proboszcza, ks. Dawida, parafian i gości, sprawiła, że śpiewało nam się wyjątkowo dobrze. Były bisy i owacje na stojąco, ale co najważniejsze – emocje, łzy wzruszenia i gorące podziękowania od słuchaczy.

leśnica02

XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej w Żarowie

11 listopada 2016 r. chór „Apasjonata” wziął udział w XVIII Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Żarowie. Festiwal okazał się być bardzo dobrze zorganizowany. Przesłuchania konkursowe przebiegały w sympatycznej atmosferze i profesjonalnej oprawie. Nasz zespół otrzymał wyróżnienie, a w kategorii solista p. Mieczysław Nitschke i p. Kazimierz Kudryński otrzymali odpowiednio I i II nagrodę. Co więcej, nasz chórzysta p. Nitschke, został laureatem nagrody Grand Prix całego Festiwalu. Do Wrocławia wróciliśmy późnym wieczorem, zmęczeni – ale zadowoleni.

żarów

Inauguracja Roku Akademickiego na UTW Papieskiego Wydziału Teologicznego 22 października 2016

Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 na UTW Papieskiego Wydziału Teologicznego przebiegała w niezwykłej atmosferze. W pięknej auli PWT studenci i goście uczelni wysłuchali m.in bardzo interesującego wykładu ks.prof. Włodzimierza Wołyńca, Rektora PWT we Wrocławiu a także wystąpień innych zaproszonych gości. Po zakończeniu części oficjalnej wystąpił nasz chór, który wykonał w sumie aż 8 utworów, zróżnicowanych pod względem stylu i charakteru. Warto podkreślić, że specjalnie na tą okazję przygotowaliśmy pieśń „O ziemio polska” do słów Ojca Świętego Jana Pawła II. Występ Apasjonaty został przyjęty entuzjastycznie, a słuchacze podkreślali nie tylko wysoki poziom muzyczny, ale także bardzo dobry dobór repertuaru.

pwt01

Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017 – 7 października 2016

Tegoroczna inauguracja Roku Akademickiego na UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym była dla nas szczególnie ważna. Szczególnie – ponieważ oprócz zwykle wykonywanych podczas takich uroczystości tradycyjnych pieśni „Gaude Mater Polonia” i „Gaudeamus igitur” oraz Hymnu UTW w UE „Radość III Wieku”, nasz chór został poproszony przez Samorząd i Władze Uczelni o wykonanie krótkiego koncertu. Po wykładzie inauguracyjnym zaśpiewaliśmy program złożony z 4 różnorodnych utworów (Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Oj nasi jadą, Siyahamba, Zacznij żyć). Nasz występ bardzo podobał się słuchaczom i gościom UTW, którzy nie szczędzili chórzystom miłych i ciepłych słów. Bardzo udany koncert zaprocentował również zaproszeniem do uświetnienia podobnej uroczystości w UTW na Papieskim Wydziale Teologicznym, które to zaproszenie z przyjemnością przyjęliśmy.

Wrocławskie Dni Seniora – 29 września i 6 października 2016

DSCN7045

W tym roku „Apasjonata” czynnie uczestniczyła we wrocławskich Dniach Seniora. 29 września 2016 roku wystąpiliśmy w sali widowiskowej „Tratwa” śpiewając 3 utwory: „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Oj nasi jadą” i „Siyahamba”. Jury bardzo wysoko oceniło nasz występ przyznając „Apasjonacie” jedno z 5 równorzędnych wyróżnień i tym samym kwalifikując nasz chór do występu w koncercie finałowym w Kościele św. Doroty. W surowym – ale pięknym zarazem – wnętrzu koścoła i w jego specyficznej akustyce, nasz śpiew zabrzmiał bardzo interesująco – szczególnie pieśń „Gaude Mater Polonia”, która pięknie i mocno zaśpiewana zrobiła na słuchaczach ogromne wrażenie.

?????????????

Singing Europe 2016 – Stadion Miejski we Wrocławiu 23 lipca 2016

23 lipca 2016 na Stadionie Miejskim we Wrocławiu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Przed niemal 40 tysięczną publicznością wystąpił największy chór w Europie – chór Singing Europe. Wśród ponad 600 chórzystów z całej Europy znalazła się również „Apasjonata”. 36 członków naszego chóru razem z orkiestrą symfoniczną pod batutą Agnieszki Franków-Żelazny wykonało 16 popularnych europejskich piosenek. Nie zabrakło słynnych: O sole mio, Kalinki, Ederlezi, Que Viva Espana, Greensleves czy Guten Abend a także polskiej „Kukułeczki”. Wzięcie udziału w tak wielkiej produkcji było dla nas dużym wyzwaniem i bardzo ciekawym przeżyciem. Koncert został zorganizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

IX Ogólnopolskie Juwenalia Uniwersytetów III Wieku – Warszawa 21-23 czerwca 2016

Nasz chór po raz trzeci wziął udział w tej największej w Polsce imprezie senioralnej. Nasz występ bardzo przypadł do gustu jurorom, którzy przyznali Apasjonacie III nagrodę w najbardziej prestiżowej kategorii – „chóry”. Podczas konkursowego występu zaprezentowaliśmy 3 utwory a capella: Dziś do ciebie przyjść nie mogę, Oj nasi jadą, Siyahamba. III nagroda dla chóru, to jednak nie jedyny tegoroczne sukcesy w Warszawie. Świetnie zaprezentowali się wszyscy nasi soliści, a występ Mieczysława Nitschke został nagrodzony II miejscem, Kazimierza Kudryńskiego III, a Ryszarda Zamiary – wyróżnieniem. Sukces odniósł również duet Krystyna Kubicha i Bernardeta Czarnecka, który w swojej kategorii zajął II miejsce.To jednak nie wszystko. Anna Ejfler, przewodnicząca sekcji Chóru i sekcji Haiku, otrzymała II nagrodę za swoje prace literackie, a Alfred Kampa otrzymał w tej samej kategorii Grand Prix – za całokształt swojej twórczości literackiej. Wszystkim uczestnikom tegorocznego festiwalu serdecznie gratulujemy:) Warto nadmienić, że w tym roku nasz UTW był jedynym reprezentantem Dolnego Śląska na tym najważniejszym w Polsce spotkaniu seniorów.

DSCN5897

Koncert charytatywny na rzecz fundacji L`arche – 3 czerwca 2016

W piątek 3 czerwca 2016 roku w Gimnazjum nr 1 we Wrocławiu odbył się drugi koncert charytatywny na rzecz fundacji L’arche opiekującej się osobami dorosłymi z niepełnosprawnością umysłową. W koncercie wspólnie wystąpili absolwenci Gimnazjum nr 1, aktualni uczniowie, oraz zaprzyjaźniony ze szkolnym wolontariatem chór UTW w UE „Apasjonata”. Nasz występ był bardzo udany a publiczność przyjęła chór z prawdziwym entuzjazmem. Najważniejsze jednak, że biorąc udział w tym wydarzeniu dołożyliśmy swoją „cegiełkę” do zbiórki funduszy na rzecz fundacji L`arche.

dsc_1837-kopiowanie

IV Europejski Festiwal Piosenki Esperanto – 7-8 maja 2016

W II majowy weekend nasz chór wziął udział w IV Europejskim Festiwalu Piosenki Esperanckiej (7-8 maja 2016). Podczas konkursowego występu zaprezentowaliśmy piosenkę w języku esperanto „Mi ne povas vin viziti” – czyli tłumacząs na język polski „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” oraz utwór dowolny „Oj nasi jadą”. Jury pod przewodnictwem znanej wrocławskiej chórmistrzyni p. Barbary Szarejko doceniło nasz śpiew przyznając „Apasjonacie” I miejsce w kategorii +54. Również nasi soliści: Mieczysław Nitschke oraz Kazimierz Kudryński a także duet Bernardeta Czarnecka i Krystyna Kubicha zdobyli I miejsca w swoich kategoriach – wszystkim należą się ogromne gratulacje. Kulminacją koncertu laureatów, który w tym roku odbył się w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki, było wspólne wykonanie Guantanamery w języku Esperanto przez „Apajonatę” i znanego francuskiego piosenkarza JoMo. Występ można zobaczyć klikając tu

Bo radość jest w nas – 29 lutego 2016

29 lutego w sali widowiskowej przy ulicy Pretficza odbyła się kolejna edycja organizowanego przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski konkursu dla seniorów „Bo radość jest w nas”. „Apasjonata” zaprezentowała się bardzo dobrze, jako jedyny z chórów senioralnych śpiewając utwory 4 głosowe a capella. Po raz pierwszy wykonaliśmy publicznie bardzo efektowny utwór „Oj nasi jadą” w opracowaniu Stanisława Rożdżeńskiego. Gratulujemy zwycięzcom i żałujemy, że w Jury oceniającym występy wokalne nie było tym razem żadnego muzykaJ

Koncert kolędowy na UTW – 18 grudnia 2015

Ostatni wykład w semestrze zimowym na UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym, miał formę spotkania opłatkowego dla wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Podczas spotkania – oprócz okolicznościowych przemówień – wysłuchaliśmy występów artystów – gości ze Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Gościliśmy kwartet smyczkowy, który wykonał wiązankę tradycyjnych polskich kolęd, oraz trio dęte. Po występie naszych gości przyszedł czas na koncert „Apasjonaty”. Na zakończenie spotkania nasz chór, z towarzyszeniem orkiestry złożonej z młodych muzyków, wykonał piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar „Jest taki dzień”. To było znakomite podsumowanie całego koncertu, a dla nas wydarzenie specjalne – bo pierwszy raz śpiewaliśmy razem z orkiestrą:)

Wrocławskie kolędowanie – 14-16 grudnia 2015

Tradycyjnie nasz zespół uczestniczył w warsztatach muzycznych „Wrocławskie kolędowanie”. Tym razem impreza organizowana m.in przez Fundacje Angelus trwała od 14 do 16 grudnia, a finał imprezy miał miejsce w głównej sali wrocławskiego Impartu przy ulicy Mazowieckiej. W koncercie finałowym wzięło udział kilkanaście chórów, zespołów i solistów z całego Dolnego Śląska. Na scenie zaprezentowali się nie tylko seniorzy, ale także młodzież szkolna – a najmłodsza uczestniczka koncertu – solistka – miała niespełna 4 lata:) „Apasjonata” wykonała swój „żelazny” program złożony z tradycyjnych kolęd.

Spotkanie opłatkowe – 8 grudnia 2015

To już drugie spotkanie opłatkowe „Apasjonaty”, które – jak się wydaje – stało się naszą tradycją. Spotkanie przebiegało w przemiłej atmosferze – nie zabrakło wspomnień i podsumowań kończącego się roku, a także życzeń i planów na rok 2016. Były życzenia, opłatek, prezenty i wspólne śpiewanie kolęd, a także poczęstunek przygotowany przez nasze chórzystki.

Koncert opłatkowy – 2 grudnia 2015

W tym roku piękny czas kolędowania zaczęliśmy wyjątkowo wcześnie. Wszystko za sprawą – a może dzięki:) – Dolnośląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, który najlepsze dolnośląskie chóry zaprosił do udziału w uroczystym koncercie kolędowym. Nasz występ był bardzo udany nie tylko za sprawą dobrego śpiewa, ale również specjalnej atmosfery wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej w Klubie Oficerskim Oko przy ulicy Pretficza. Podczas występu „Apasjonata” zaprezentowała a capella 4 tradycyjne kolędy: Cicha noc, Mizerna cicha, Pójdźmy wszyscy do stajenki i Przybieżeli do Betlejem. Publiczność – a wśród nich – licznie zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych, organizacji senioralnych i środowisk artystycznych – zgotowała nam długą owację.

„Witaj wolności aniele!” – 10 i 13 listopada 2015

Kolejną rocznicę odzyskania niepodległości „Apasjonata” uczciła dwoma występami z programem słowno-muzycznym „Witaj wolności Aniele!”. Jak zawsze koncerty wzbudziły zainteresowanie i pozytywne reakcje słuchaczy. Powróciły wspomnienia a niektórych twarzach – zwłaszcza seniorów – pojawiły się łzy wzruszenia. Nic dziwnego, bo zarówno w występ w pięknej sali Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Dobrzyńskiej, jak również w ten na naszej macierzystej uczelni włożyliśmy mnóstwo serca, zaangażowania i wszystkie umiejętności.

Warsztaty z francuskim chórem Ad Libitum z Lille – 25 października 2015

Muzyka i śpiew nie znają barier, granic i ograniczeń. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze w niedzielę 25 października 2015 roku, podczas wspólnych warsztatów muzycznych z chórem Ad Libitum z francuskiego Lille. Ad Libitum to bardzo dobry (choć amatorski) chór, który liczy ponad 50 osób, a wyróżnia się tym, że z powodzeniem i wielką radością wykonuje muzykę z całego świata. Podczas piątkowego koncertu w Kościele św. Doroty zabrzmiały więc zarówno tradycyjne europejskie pieśni sakralne, jak również utwory z Azji, Afryki i obu Ameryk. Dla słuchaczy była to niesamowita uczta dźwiękowa i swoista podróż dookoła świata. W niedzielę, podczas prawie 3 godzinnego spotkania z „Apasjonatą”, pracowaliśmy wspólnie na 2 utworami. Nasi goście pod wodzą pani dyrygent Cecile David przybliżyli nam twórczość francuskich kompozytorów współczesnych. Wspólna praca dała nam niesamowitą radość i satysfakcję, a chórzyści z Francji okazali się być przesympatycznymi i otwartymi ludźmi. Wystarczy wspomnieć, że obiad zakończył się wspólnym śpiewaniem polskich i francuskich kanonów, pieśni ludowych, a także tańcami. Atmosfera była naprawdę doskonała a pierwsze kontakty – mimo pewnej bariery językowej – zostały nawiązane i pięknie „rozkwitają”. Szczególnie pozdrawiamy Cecile, Elisabeth, Pascal`a – mamy nadzieję na kolejne spotkanie:)

Pełen wrażeń artystycznych październik 2015

Jak co roku październik był dla nas miesiącem bardzo wytężonej pracy, ale także czasem pełnym wspaniałych artystycznych doznań. 1 października 2015 roku „Apasjonata” wystąpiła na galowym koncercie w studiu Polskiego Radia we Wrocławiu. Koncert był organizowany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski, który do udziału zaprosił tylko 3 chóry senioralne z całego Dolnego Śląska – w tym naszą „Apasjonatę”. Występ był wyjątkowo udany, czemu sprzyjała świetna atmosfera w wypełnionej po brzegi widowni i doskonałe warunki akustyczne panujące w sali koncertowej. Inauguracja roku akademickiego UTW na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu to zawsze dla nas wydarzenie bardzo szczególne. Tym razem 9 października 2015 roku oprócz tradycyjnych Gaude Mater i Gaudeamus, nasz chór wykonał podczas wykładu inauguracyjnego krótki program artystyczny. Jeszcze nie opadły emocje koncertu inauguracyjnego, a już 10 października 2015 roku zespół uświetnił galę finałową programu „Otoczmy ogródki działkowe poezją haiku”. Gala odbyła się w przepięknie odrestaurowanej sali Centrum Informacyjnego Stolicy Kultury Wrocław 2016, a dłuższy koncert „Apasjonaty” był wyjątkowo udany, o czym świadczyły entuzjastyczne reakcje publiczności i …. pierwszy raz w naszej historii – bisy:)

Lubuskie Święto Pieśni – IV Festiwal Muzyki Chóralnej w Sławie

Sezon 2015/2016 rozpoczął się dla nas wspaniale. W niedzielę 27 września 2015 roku „Apasjonata” zaśpiewała podczas IV Festiwalu Muzyki Chóralnej w Sławie. W konkursowych zmaganiach wzięło udział 14 chórów z całej Polski. Poziom konkursu był niezwykle wysoki, mimo to nasz występ został zauważony i wzbudził bardzo pozytywne reakcje nie tylko słuchaczy, ale i jurorów. „Apasjonata” otrzymała „BRĄZOWE PASMO” i nagrodę specjalną za „Prawdziwą radość śpiewania”. Gratuluję występu i sukcesu moim chórzystom – a jest on tym cenniejszy, że zmagania konkursowe odbywały się w formule otwartej – bez podziału na kategorie wiekowe.

                  dyplom01

VIII Juwenalia Uniwersytetów III Wieku

W dniach 22-24 czerwca 2015 roku chór „Apasjonata” uczestniczył w VIII Juwenaliach Uniwersytetów III Wieku. Warszawski Teatr Palladium znów był dla nas szczęśliwy. W ramach konkursu muzycznego, w najbardziej prestiżowej kategorii „chóry”, „Apasjonata” zdobyła wyróżnienie. Jesteśmy dumni, że profesjonalne jury doceniło nasz bardzo udany konkursowy występ. Gratulacje należą się nie tylko wszystkim chórzystom „Apasjonaty”, ale także naszym solistom p. Mieczysławowi Nitschke, który wraz z akompaniatorem p. Stanisławem Śliwińskim z zespołu „Radość” wyśpiewał I miejsce w kategorii „solista” i p. Kazimierzowi Kudryńskiemu, który w tej samej kategorii otrzymał wyróżnienie. Jury doceniło również naszego dyrygenta Bartosza Jugo, który otrzymał specjalne wyróżnienie za aranżacje utworów i akompaniament.

III Europejski Festiwal Piosenki Esperanckiej – 16 i 17 maja 2015 roku

Z przyjemnością informuję, że podczas III Europejskiego Festiwalu Piosenki Esperanckiej nasz chór zdobył III nagrodę. Podczas konkursowych przesłuchań, które odbyły się w gościnnych progach Uniwersytetu Ekonomicznego „Apasjonata” wykonała 2 utwory: „Somebody`s knocking at your door” oraz efektowną „Guantanamerę” w języku esperanto. Warto również wspomnieć o sukcesach naszych solistów. Panowie: Mieczysław Nitschke i Kazimierz Kudryński wywalczyli równorzędną II nagrodę (pierwszej nie przyznano) a Pani Maria Skonieczna otrzymała wyróżnienia – serdecznie gratulujemy:)

Konkurs „Bo radość jest w nas – 25 lutego 2015

25 lutego 2015 roku w Klubie Oficerskim „OKO” odbył się zorganizowany przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski II Konkurs Pozytywnie Zakręconych Seniorów „Bo radość jest w nas”. W konkursowe szranki stanęło aż 17 chórów i zespołów z całego Dolnego Śląska, a Jury – pod przewodnictwem prof. Stanisława Rybarczyka – przyznało „Apasjonacie” I miejsce w kategorii „chóry”. Nasz zespół zaprezentował się rzeczywiście znakomicie – szczególny aplauz wypełnionej po brzegi sali wywołało brawurowe wykonanie pieśni gospel „Somebody`s knocking at your door”. Jesteśmy bardzo zadowoleni nie tylko z faktu docenienia naszego występu przez jurorów, ale przede wszystkim cieszymy się z udanych premierowych wykonać dwóch nowych utworów: oprócz wspomnianej wcześniej pieśni „Somebodys knocking…”, podczas konkursu wykonaliśmy także po raz pierwszy utwór z repertuaru Michaela Jacksona (ale z polskim tekstem)  „Heal the World”. Mamy nadzieję, że oba utwory na stałe wejdą do naszego koncertowego programu.

Warto także wspomnieć, że w kategorii „soliści” I miejsce zdobył członek naszego chóru p. Mieczysław Nitschke, a w kategorii „duety” wyróżnienie otrzymały panie Krystyna Kubicha i Bernadeta Czarnecka (obie panie na co dzień śpiewają w „Apasjonacie”). Serdecznie gratulujemy!!!

Wspólne kolędowanie na UTW – 16 stycznia 2015 roku

16 stycznia 2015 roku „Apasjonata” zaprezentowała słuchaczom UTW koncert „Zimowy”. Na program piątkowego występu złożyły się tradycyjne polskie kolędy i wiersze o tematyce bożonarodzeniowo-noworocznej. Całość przeplatały informacje o historii poszczególnych kolęd i tradycji ich wykonywania. Prawie półtoragodzinny koncert uświetnił też występ uczelnianej sekcji Haiku.

Wszystkim moim kochanym chórzystom dziękuję za piękne spotkanie kolędowe i życzę rodzinnych świąt, pełnych życzliwości – oraz wszystkiego dobrego w nowym roku.

Do zobaczenia 7 stycznia 2015!

 

Kolędy grudzień 2014

10 i 14 grudnia 2014 nasz chór zaprezentował program kolędowy. Pierwszy z koncertów odbył się w wypełnionym po brzegi klubie oficerskim OKO. Koncert zorganizował Dolnośląski Urząd Marszałkowski i zaprosił do udziału 7 najlepszych zespołów senioralnych z Dolnego Śląska – wśród nich naszą „Apasjonatę”. Podczas koncertu zaprezentowaliśmy 4 tradycyjne polskie kolędy:

 • Pójdźmy wszyscy do stajenki
 • Cicha noc
 • Mizerna cicha
 • Przybieżeli do Betlejem

Ten sam program zaśpiewaliśmy 14 grudnia 2014 w Kościele Garnizonowym podczas finału III Wrocławskiego Kolędowania. Oba wykonania były całkiem dobre i podobały się publiczności – a na szczególną uwagę zasługuje fakt, że „Apasjonata” po raz pierwszy śpiewała utwory w układzie 4 głosowym:)

„Witaj wolności aniele!” – listopad 2014

96 rocznica odzyskania niepodległości to wspaniała okazja, żeby zaprezentować publiczności najbardziej znane, lubiane i ważne pieśni patriotyczne. Program „Witaj wolności aniele!” to jednak nie tylko muzyka, to również poezja i proza, która dopełnia i spaja całość. W tym roku zaprezentowaliśmy program aż 4 krotnie:

 • 7 listopada, w ramach otwartego wykładu na naszej uczelni (UTW w UE we Wrocławiu) – w obecności wielu znamienitych gości i przyjaciół uczelni
 • 11 listopada, w Kościele przy ulicy Sudeckiej we Wrocławiu, w niezwykle uroczystej i podniosłej atmosferze Święta Niepodległości
 • 15 listopada, w Obornikach Śląskich, w gościnnych progach miejscowego Domu Kultury
 • 16 listopada, w Kościele przy ulicy Pilczyckiej we Wrocławiu, na zaproszenie ks. Proboszcza, Rady Parafialnej i chóru „Dumka”

Każdym z tych występów był zupełnie inny i jedyny w swoim rodzaju, a to co łączyło wszystkie – to wzruszenie słuchaczy i szczere podziękowania z ich strony, za piękny i pełen emocji koncert.

Występy 11 i 15 listopada były dla nas szczególne, ponieważ wykonaliśmy program wspólnie z chórem „Atena” reprezentującym SUTW w Obornikach
Śląskich. Ponad 60 osób śpiewających wspólnie Rotę robiło wrażenie na słuchaczach i na nas samych. Bardzo się cieszymy, że „Atena” zdecydowała się włączyć w ten wspólny projekt, który dzięki temu zyskał zupełnie nowe brzmienie.

Koncertowy „maraton” Apasjonaty – wrzesień i październik 2014

Wrzesień i październik 2014 upłynął nam pod znakiem bardzo wytężonej pracy: próby, koncerty, koncerty, próby… Pierwszy raz po wakacjach spotkaliśmy się 10 września, a już 22 września zaśpiewaliśmy w Imparcie podczas koncertu
organizowanego w ramach Dni Seniora. Zmagania chórów były oceniane przez Jury, które szczególnym wyróżnieniem uhonorowało 3 chóry – w tym naszą „Apasjonatę”.
Dzięki dobremu występowi nasz chór został zaproszony do udziału w koncercie finałowym, który odbył się w niedzielę, 28 września w Auli Leopoldina. W przepięknej scenerii zaprezentowaliśmy 2 utwory: Gdy ten ktoś i Nieście chwałę.

Bardzo ważnym wydarzeniem był dla naszego zespołu występ w Studio Polskiego Radia we Wrocławiu 1 października 2014, na koncercie organizowanym przez Urząd Marszałkowski. To dla nas duże wyróżnienie, ponieważ podczas uroczystego koncertu występowały najlepsze zespoły senioralne z całego Dolnego Śląska.

Na świętowanie udanych występów nie było czasu, ponieważ już 3 października chór wystąpił na macierzystej uczelni, podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego – tym razem zaśpiewaliśmy zupełnie inne utwory: Gaude Mater Polonia, Gaudeamus igitur i Hymn UTW – Radość III wieku.

Jesienny maraton zakończyliśmy dłuższym występem podczas bardzo prestiżowego koncertu zorganizowanego w ramach Światowych Dni Muzyki (ISCM World Music Days 2014). Podczas występu 5 października na letniej scenie wrocławskiego Teatru Lalek „Apasjonata” zaprezentowała aż 5 utworów: Radość III Wieku, Gdy ten ktoś, Nieście chwałę, Wspomnienie (z rep. Cz. Niemena i z partią solową p. Mieczysława Nitschke), oraz Napiszę do ciebie – z rep. Henryka Fabiana i w interpretacji p. Kazimierza Kudryńskiego.

Od śpiewania nie ma wakacji:) W niedzielę 3 sierpnia 2014 na Wyspie Słodowej nasz chór wspierał uczestników programu „Śpiewająca Wyspa”. Jako gospodarze popołudnia – mimo fatalnej pogody – stawiliśmy się na Wyspie w bardzo mocnym składzie. Było warto, bo przez niemal 2 godziny, mieliśmy przyjemność śpiewać znane i lubiane polskie piosenki. Było miło, sympatycznie i śpiewająco:) – w czym duża zasługa prowadzącej spotkanie pani Barbary Szarejko, która zadbała o odpowiednią oprawę i atmosferę.

Warszawa zdobyta! Podczas VII Ogólnopolskich Juwenaliów Uniwersytetów III Wieku, nasz chór „Apasjonata” zdobył III nagrodę. To dla nas ogromny sukces, szczególnie, że na scenie pięknego Teatru Palladium, w ciągu 3 dni zmagań konkursowych zaprezentowało się prawie 30 chórów z całej Polski. Nagrodę przyjmujemy z wielką radością, choć dla nas samych jest ona niespodzianką, bo jako absolutni debiutanci w tak dużej imprezie jechaliśmy do Warszawy wyłącznie po naukę.

Bardzo dobry występ zespołu to jednak nie wszystkie sukcesy naszego UTW. Członkowie naszego chóru: Kazimierz Kudryński w kategorii „solista” a także Krystyna Kubicha i Bernadeta Czarnecka w kategorii „duet” zajęli II miejsca. Jury doceniło także twórczość sekcji HAIKU – wiersze Anny Ejfler, Anny Kałużny i Stefani Bronowickiej zostaną wydane drukiem. Wszystkie występy studentów naszego UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym zostały zauważone nie tylko przez profesjonalne Jury, ale również przez licznie zgromadzoną w teatrze publiczność.

Oprócz dyplomów i nagród rzeczowych przywozimy z Warszawy piękne wspomnienia, pozytywne emocje i motywację do dalszej ciężkiej pracy.

W piątek, 9 maja 2014 roku chór Apasjonata wystąpił w Parku Staromiejskim podczas uroczystości z okazji Dnia Europy. Nasz 15 minutowy występ (który zamykał całe obchody) był wyjątkowo udany. Co ważne po raz pierwszy zaśpiewaliśmy publicznie 2 nowe utwory („Nieście Chwałę” i kanon „Jak wielką moc posiada śpiew”). Przed zgromadzoną przy amfiteatrze w Parku Staromiejskim publicznością zaprezentowaliśmy następujący program:

 1. Radość III wieku
 2. Nieście chwałę
 3. Gdy ten ktoś
 4. Oda do radości – hymn Europy
 5. Jak wielką moc posiada śpiew

Dolnośląski Przegląd Artystycznie Zakręconych Seniorów pn. „Bo radość jest w nas” – 26 lutego 2014

W środę, 26 lutego 2014 roku, chór Apasjonata wziął udział w Dolnośląskim Przeglądzie Artystycznie Zakręconych Seniorów pn. „Bo radość jest w nas”. W organizowanym przez Urząd Marszałkowski przeglądzie (który miał charakter konkursu) wzięło udział 15 chórów senioralnych z Wrocławia i okolic. Z uwagi na prestiżowy charakter imprezy, w konkursie nie zabrakło żadnego z aktywnie działających chórów. Złożone z profesjonalnych muzyków jury, doceniło nasz konkursowy występ, przyznając Apasjonacie III nagrodę. Podczas przeglądu zaprezentowaliśmy 3 utwory:

 • Hymn UTW „Radość III Wieku” (Posłuchaj)
 • Gdy ten ktoś (z tekstem A.Osieckiej)
 • Modlitwę w Kościółku (z opery Halka S.Moniuszki)

Trzeba obiektywnie ocenić, że to największy wymierny sukces w dotychczasowej działalności naszego zespołu.

 

Spotkanie opłatkowe w ramach wykładu UTW – 20 grudnia 2013 r.

Podczas ostatniego (przed przerwą świąteczno-noworoczną) wykładu w ramach UTW, nasz chór zaprezentował program kolędowy. Tradycyjnie postawiliśmy na różnorodny, ciekawy repertuar, stąd oprócz kolęd śpiewanych przez cały zespół, w piątek pojawiła się też recytacja, a także kolędy zaaranżowane dla solistów. Cichą noc (w wersji językowej polsko-niemieckiej) zaśpiewaliśmy natomiast wspólnie z naszymi gośćmi z niemieckiego chóru „Die Heimat Singer”. Chór z Niemiec, zaprezentował się w niezwykle barwnych tradycyjnych śląskich strojach i ciekawym repertuarze, na który złożyły się przede wszystkim popularne kolędy niemieckie. Nie zabrakło jednak również bliskich naszym sercom kolęd („Wśród nocnej ciszy” czy „Przybieżeli do Betlejem”) w wersjach dwujęzycznych – niemieckiej i polskiej. Zwieńczeniem i kontynuacją piątkowego wykładu było wspólne kolędowanie „Apasjonaty” i „Die Heimat Singer”, podczas spotkania opłatkowego, w którym oprócz chórów wzięli udział również zaproszeni goście, z Pełnomocnikiem Rektora ds. UTW Panem Markiem Urbanem na czele.

Wrocławskie kolędowanie, 11-14 grudnia 2013 roku

W dniach od 11 do 14 grudnia 2013 nasz chór wziął udział w warsztatach muzycznych zorganizowanych w ramach projektu „Wrocławskie kolędowanie”. Warsztaty odbywały się w gościnnych progach naszego UTW, a poprowadziła je znana wrocławska dyrygentka i chórmistrzyni pani Barbara Szarejko-Nestor. Ukoronowaniem trzydniowej pracy był koncert kolęd w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety, podczas którego każdy z chórów uczestniczących w warsztatach wykonał swój własny program kolędowy (Apasjonata zaprezentowała 3 kolędy: Pójdźmy wszyscy do stajenki, Cicha noc i Dzisiaj w Betlejem, a duet naszych chórzystek zaśpiewał dodatkowo przepiękną piosenkę z repertuaru Eleni „Maleńka przyszła miłość”). Na zakończenie wszyscy uczestnicy, pod dyrekcją p. Barbary Szarejko-Nestor, zaśpiewali wspólnie te kolędy, nad którymi pracowali podczas warsztatów. Tradycyjnie po koncercie chórzyści udali się na rynek, gdzie pod słynną wrocławską choinką przez ponad pół godziny kolędowali wspólnie z mieszkańcami naszego miasta.

II Festiwal Twórczości Artystycznej Seniorów – 27 listopada 2013 roku

W środę, 27 listopada 2013 roku nasz chór wystąpił podczas II Festiwalu Twórczości Artystycznej Seniorów. Apasjonata nie występowała w części konkursowej, ale jako zaproszony przez organizatorów „gość specjalny” Festiwalu. Podczas koncertu wykonaliśmy część programu „Witaj wolności aniele!”, za które to wykonanie zespół zebrał mnóstwo oklasków i gratulacji.
Warto nadmienić, że w indywidualnych i zespołowych konkursowych zmaganiach doskonale zaprezentowali się członkowie naszego zespołu, którzy nie tylko wyróżniali się poziomem artystycznym swoich wykonań, ale także zdobywali nagrody. Serdeczne gratulacje i słowa uznania dla pana Mieczysława Nitschke (kategoria śpiew solowy), dla pani Krystyny Kubicha i pani Bernadety Czarneckiej (kategoria śpiew – duet), dla pań Anny Ejfler, Anny Kałużna i Stefanii Bronowickiej z sekcji haiku, oraz dla pani Jadwigi Obiegła (w kategorii recytacja).

Witaj wolności Aniele! – 17 i 18 listopada 2013

W dniach 17 i 18 listopada 2013 roku chór Apasjonata zaprezentował program słowno-muzyczny przygotowany dla uczczenia obchodów 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Pierwszy z występów odbył się w kościele pw. Macierzyństwa NMP na Pilczycach, drugi w Klubie Muzyki i Literatury. Na program koncertów składały się wiersze i piosenki głęboko zakorzenione w naszej tradycji, historii i kulturze. Nie mogło więc zabraknąć Bogurodzicy i Roty,  Pierwszej Brygady czy Czerwonych Maków, ale także i piosenek współczesnych, jak choćby „Żeby Polska była Polską” czy „Kocham wolność”. Całość uzupełniały historyczne fakty prezentowane przez narratora. Można powiedzieć, że w ten sposób zaprezentowaliśmy publiczności skondensowaną lekcję naszej historii. Oba koncerty zgromadziły bardzo dużo słuchaczy, którzy żywo i entuzjastycznie reagowali na nasze występy – nagradzając burzliwymi oklaskami chór, solistów, osoby recytujące wiersze i narratora. Emocje były tak wielkie, że na wielu twarzach można było dostrzec łzy wzruszenia. Nie zabrakło także bisów. Jednym słowem bardzo udany projekt – z pewnością (i z radością) powtórzymy program w przyszłym roku.

Inauguracja Roku Akademickiego – 18 października 2013

Już po raz 6 studenci UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym zainaugurowali nowy rok akademicki. Nasz chór miał zaszczyt rozpocząć uroczystość dostojnym Gaude Mater Polonia. Potem nastąpiła część oficjalna: przemówienia, życzenia, immatrykulacja nowych studentów UTW, a w końcu uroczyste otwarcie roku akademickiego przez pełnomocnika Rektora ds. UTW pana dr inż. Marka Urbana. Na zakończenie uroczystości chór Apasjonata wykonał nieoficjalny hymn UTW „Radość III wieku” i tradycyjne Gaudeamus igitur.

Koncert laureatów Przeglądu Chórów Senioralnych w Auli Leopoldina – 20 września 2013

Dla każdego zespołu występ w Auli Leopoldina to wyjątkowe przeżycie. 20 września 2013 roku chór Apasjonata wystąpił w tym szczególnym miejscu przed publicznością, która wypełniła salę do ostatniego miejsca. Podczas uroczystego koncertu laureatów zaprezentowaliśmy nasz konkursowy program, który jednak zabrzmiał w tych warunkach zupełnie inaczej. Warto podkreślić, że na tle pozostałych 8 chórów senioralnych występujących w piątek, Apasjonata brzmiała wyjątkowo – szczególnie, że jako jedni z nielicznych śpiewaliśmy również a capella i na głosy.

II Wrocławski Przegląd Chórów Senioralnych – 15 września 2013

W niedzielę, 15 września 2013 roku nasz chór wystąpił na II Wrocławskim Przeglądzie Chórów Senioralnych. Podczas przesłuchań konkursowych, które odbywały się od godziny 11:00 we Wrocławskim Imparcie zespół zaprezentował 2 utwory:

 • Radość III wieku – a capella
 • Zawsze niech będzie słońce – z solistami i akompaniamentem fortepianu

Jury wysoko oceniło nasz występ przyznając Apasjonacie 18 pkt (na 20 możliwych) i II miejsce wśród wszystkich występujących tego dnia zespołów. To nasz pierwszy poważny i duży sukces, z którego bardzo się cieszymy i z którego jesteśmy bardzo dumni:) Zespoły wyróżnione w konkursie zostały zaproszone do wzięcia udziału w koncercie laureatów we wrocławskiej Auli Leopoldina.

Jubileusz UTW – 21 maja 2013

21 maja 2013 roku w auli Uniwersytetu Ekonomicznego odbyły się obchody jubileuszu 5 lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Z tej okazji, podczas uroczystego koncertu, nasz chór zaprezentował się zarówno w części oficjalnej jak i nieoficjalnej – wykonując utwory polskich i zagranicznych kompozytorów w specjalnie przygotowanych na tę okazję opracowaniach.
W programie koncertu znalazły się pieśni:

 • Gaude Mater
 • Radość III Wieku – Hymn Uniwersytetu UTW
 • Wnijdę Panie
 • Oda do radości
 • Zawsze niech będzie słońce

Występ naszego zespołu został bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło władz uczelni z Jego Magnificencją Rektorem UE prof. dr hab. Andrzejem Gospodarowiczem na czele. Szczególne uznanie zyskało brawurowe wykonanie przez solistów i chór popularnej piosenki „Zawsze niech będzie słońce” w 5 językach (polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim i esperanto).

Dzień Europy – 9 maja 2013

9 maja 2013 roku nasz chór na zaproszenie „Śląskiego Związku Esperanckiego” wziął udział w obchodach  Dnia Europy oraganizowanych przez polskie przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Podczas uroczystego koncertu we wrocławskim Parku Staromiejskim zaprezentowaliśmy się w specjalnie przygotowanym na tę okazję programie, wykonując Hymn Europy (fragment IX symfonii L.van Beethovena) w języku esperanto, oraz popularną piosenkę „Zawsze niech będzie słońce” w 5 językach. Nasz krótki występ bardzo podobał się publiczności, która korzystając z pięknej pogody licznie zgromadziła się pod amfiteatrem nieopodal Teatru Lalek.